Gramofon – Szafka muzyczna w stylu art deco, fornirowany dekoracyjna okleiną. Polska, lata 30. XX wieku.

Sosenko Antyki

3 890,00 zł

Opis

Mebel stanowi kompaktowe połączenie funkcji  gramofonu i radioodbiornika. Radioodbiornik z głośnikiem był  wbudowany  w szafkę o prostokątnym korpusie, a pod klapą – wiekiem umieszczony został gramofon. Mebel w całości pokryty dekoracyjną okleiną, która układa się w geometryczne wzory nadając mu stylowy charakter. Bogate usłojenie forniru jest zakomponowane w dynamiczne układy.

Prezentowany mebel jest przykładem stylu art deco, który rozpowszechnił się w latach 1919-1939, lecz szczyt jego popularności przypadał na lata 20. XX w. Styl ten charakteryzował się dążeniem do syntetycznego ujmowania form oraz ich geometryzacji, a piękna poszukiwano wówczas głównie w funkcji przedmiotu użytkowego.

Niezwykle ważnym elementem kultury dwudziestolecia międzywojennego była muzyka. Po trudach wojny nastąpił okres zabawy. To właśnie wtedy narodził się Jazz, popularny był również blues, a w tętniących życiem lokalach koncertowali najznamienitsi muzycy tacy jak Benny Godman czy Louis Armstrong.

Techniczna strona radia i gramofonu wymaga skompletowania. Niemniej jednak korpus mebla - skrzynka jest po profesjonalnej konserwacji, która podkreśliła unikatowy wzór okleiny.  Mebel był prezentowany w 2008 roku na wystawie organizowanej przez Muzeum Historii Polski na Zamku Królewskim w Warszawie  pt. „Dwudziestolecie – Oblicza nowoczesności“:  http://www.dwudziestolecie.muzhp.pl/

Szczegóły:

Materiał: drewno

Dostawa i płatność

Zamówienie zostanie wysłane do 48 godzin po zaksięgowaniu płatności za wyjątkiem produktów robionych na zamówienie, które mają w opisie informację o czasie produkcji.

Inne przedmioty projektanta: Sosenko Antyki

zobacz wszystkie

zamknij Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).